Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir

Bilmeyen ya da az bilenler için son yılların hatta son ayların en çok merak edilen sorusudur belki de!Bu yüzden konuya bitcoin nedir sorusunun cevabını bakmak ile başlasın istedim. Bitcoin 2009 yılında ortaya çıkan ve çıktığı günden bugüne kadar da artış yapmış bir para birimidir. Bu para biriminin bir merkezi olmadığından da diğer para birimlerine göre özellikle büyük iş adamlarını ve bankaları da endişelendiriyor. Bunun en büyük sebebi ise bitcoin’in bağlı olduğu bir ülke, banka ya da şahıs bulunmuyor. Tamamiyle özgür bir para birimi yani. Bitcoin ayrıca tüm dünyada kullanılmakta olup 2017 Mart ayının verilerine göre de 16.077.000 civarında bitcoin vardır. Yanlış duymadınız 16 Milyon 77 bitcoin bulunmakta.Bitcoin para biriminin kısaltılmış hali de btc olarak geçmektedir.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bitcoin’in kuruluş yılı 3 Ocak 2009 yılında olmuştur. Manifesto makalesini yazan Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuştur. Çıkan haberlere göre de farklı bir ismi olduğu söylenilmektedir.
  • Bitcoin’in toplam üretim adeti 22 Milyon olarak planlanmıştır. Ayrıca her yıl üretilecek bitcoin sayısıda bellidir. Yapılan araştırmalara göre de 2033 yılında bütün üretimin bitmesi beklenilmektedir. Bitcoin kullanım sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Şu anda dünya çapında tahmini 2 milyon civarında kullanıcısı olduğu söylenilmektedir. Bu rakam her geçen gün büyümektedir tabii…
  • Bitcoin kullanım sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Şu anda dünya çapında tahmini 2 milyon civarında kullanıcısı olduğu söylenilmektedir. Bu rakam her geçen gün büyümektedir tabii…
  • Bitcoin için ulaşılabilecek en fazla sayı 21 Milyon olarak belirlenmiştir. 22 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan rakama göre piyasada bulunan toplam bitcoin adeti dolar bazında 1.2 Milyar seviyelerindedir. Bu rakam 4 Haziran 2014 yılında ise 8.2 Milyar dolar seviyelerine çıkmıştır.