Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimizin merak ettiği;
Bitcoin hesap açma, bitcoin kayıt, bitcoin hesabı nasıl açılır?,bitcoin cüzdan oluşturma, bitcoin üyelik, bitcoin cüzdan önerisi, bitcoin nasıl kullanılır, bitcoin paraya çevirme ve bitcoin ile alışveriş konularını ele alacağız. Sırayla başlayalım.

Bitcoin Hesap Açma – Bitcoin Kayıt

Son günlerde en çok yaygınlaşan para birimlerinden birisi de tereddütsüz Bitcoin ‘ dir. Çıktığı günden bu yana sürekli gündemde ki yerini koruyan bitcoine ülkemizde de giderek artan bir rağbet başladı diyebiliriz. Son günlerde açılan yerli bitcoin siteleri de bitcoin sektörünün ülkemizde de giderek arttığını rahatlıkla göstermekte.

Bitcoin hesap açma işlemi, bankalarda ki vadesiz hesap açılışı vb. gibi olmamaktadır. Herhangi bir bitcoin aracılığı / satışını yapan siteye üye olduktan sonra, o site üzerinden Bitcoin Cüzdanı oluşturmanız aslında bitcoin hesabı açmak ile aynı anlama gelmektedir.

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Bitcoin alışverişi yapmak, bitcoin almak, bitcoin satmak ya da bitcoin ile alışveriş yapabilmeniz için, bir bitcoin cüzdan sahibi olmanız gerekmektedir. Bitcoin cüzdan (Bitcoin Wallet) aynı zamanda çevrimiçi cüzdan olarak da anılmaktadır. Bitcoin işlemleri yapabilmeniz için bir adet bitcoin cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bitcoin cüzdan oluşturmak için, herhangi bir bitcoin alım satımı yapan yere girip üyelik oluşturmanız size bitcoin cüzdan sağlayacaktır. Üye olduğunuz sitede size uzun sayı ve rakamlardan oluşan bir cüzdan kodudur. Bu kod artık size tanımlıdır ve herhangi birisi sizin cüzdanınızdan para alamaz / çalamaz.

Bitcoin cüzdanını oluşturduğunuza göre artık geriye sadece bitcoin cüzdanın içini doldurmak kalıyor.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri

Çeşitli farklı şekillerde bitcoin cüzdanları mevcuttur. Temel olarak hepsi, aynı işlevi görse de kullanıldıkları alanlar farklılık göstermektedir.

Sıcak Bitcoin Cüzdanları

Sıcak bitcoin cüzdanları olarak tabir edilen cüzdanlar, genelde internet bağlantısına açık halde ve cihazlarda saklanan cüzdanlardır. Sıcak bitcoin cüzdanlarında çok yüklü meblalarda bitcoin barındırılmaması önerilmektedir. Çünkü hacklenmesi ya da bilgilerinin çalınması oldukça kolaydır. Bu nedenler sahip olduğunuz bitcoinler cüzdanınızdan farklı cüzdanlara aktarılabilmektedir.

Masaüstü Bitcoin Cüzdanları

Masaüstü bitcoin cüzdanları sıcak bitcoin cüzdanlarından daha da güvensizdir. Çünkü bilgisayarınıza en ufak bir virüs bulaşması durumunda, bütün bilgileriniz alınıp, masaüstü bitcoin cüzdanınızın içi kolaylıkla boşaltılabilmektedir. Eğer siz masaüstü bitcoin cüzdanı kullanmak istiyorsanız, masaüstü bitcoin cüzdan yazılımını bilgisayarınıza indirip kurulumu tamamlayın ve ardından, bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin. Böylelikle internete bağlı olmadığınız için, bilgisayarınıza virüs bulaşmayacak. Virüs bulaşsa bile, internet bağlantınız olmadığından dolayı hiçbir veriniz dışarıya aktarılamayacaktır.

Web Bitcoin Cüzdanları

Bu cüzdan türleri ise, kısa vadeli kullanımlar için önerilmektedir. Web Bitcoin cüzdanlarında çok yüksek miktarlarda bitcoin biriktirilmesi önerilmemektedir. Çünkü web bitcoin cüzdanları bir aracı şirket, internet sitesi tarafından sağlandığından dolayı, güvenilir olmayan, ya da yeni açılan internet siteleri bitcoin cüzdanlarınızı boşaltabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka güvenilir internet sitelerinden web bitcoin cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir.

Mobil Bitcoin Cüzdanları

Mobil bitcoin cüzdanları da mobil cihazınıza indirilebilen uygulamalardır. Mantık olarak aynı web bitcoin cüzdanları gibi çalışmaktadırlar. Zaten indireceğiniz mobil bitcoin cüzdan uygulaması da, kullandığınız internet sitesine ait bir uygulamadır. Diğer cüzdan türlerine göre bitcoin almak, bitcoin transfer etmek ya da bitcoin satmak oldukça hızlıdır.

Soğuk Bitcoin Cüzdanlar

Soğuk bitcoin cüzdanları, güvenlik olarak Sıcak bitcon cüzdanlarından kat be kat daha güvenlidir. Fakat soğuk bitcoin cüzdanları sürekli bitcoin alım ve bitcoin satış işlemleri yapanlara tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu tarz cüzdanlar çokta fazla kullanışlı olmamaktadır. Dijital ortamlarda saklanmadığından dolayı hacklenmesi neredeyse imkansızdır.

Kağıt Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin kağıt cüzdanları en güvenli cüzdan türlerinden biridir. Bitcoin kağıt cüzdanlarını oluşturabileceğiniz çeşitli web siteleri mevcuttur. Bu web siteleri aracılığı ile eşsiz bir cüzdan oluşturabilirsiniz. Bu cüzdan bilgileri içerisinde, adres ve özel anahtar bilgileri barınmaktadır. Cüzdan oluşturduktan sonra, cüzdanı kağıda not alabilir ya da yazıcıdan çıktı şeklinde alabilirsiniz. Bu kağıdı çok iyi saklamanız gerekmektedir. Çünkü artık o kağıdın içerisinde sizin bitcoinleriniz yer almaktadır.

Beyin Bitcoin Cüzdanları

Bu bitcoin cüzdan çeşidinde ise mantık aynı kağıt cüzdanlarda ki gibidir. Fakat beyin bitcoin cüzdanlarında herhangi bir kağıda not almanıza gerek kalmıyor. Adresi ve özel anahtarı sizin aklınızda tutmanız gerekmektedir.

Donanım Bitcoin Cüzdanları

Bu bitcoin cüzdan türleri de bazı üretici firmalar tarafından özel olarak yapılmaktadır. Görünüş olarak aynı flash disk görüntüsüne sahiptir. Oldukça küçük olduklarından dolayı fazla yer kaplamazlar. Dolayısı ile yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Özel şifreleme sistemleri ile korunmaktadırlar. Böylelikle üst seviye bir güvenliğe sahip olursunuz. Kağıt cüzdanları flash diskteki hali de diyebilirsiniz.

Bitcoin Cüzdan Önerisi

Bütün bitcoin cüzdan türlerini sizler için listeledik ve elimizden geldiğince detaylarıyla anlatmaya çalıştık. Yukarıda yer alan bitcoin cüzdan çeşitlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Dilerseniz aynı anda birden fazla bitcoin cüzdan sahibi olabilir ve kullanabilirsiniz. Eğer yeni bir bitcoin deneyimine başlayacaksanız sizlere ilk etapta web bitcoin cüzdanlarını önerebilirim. Yerli bitcoin sitelerinde varmı bilmiyorum fakat bir çok yabancı bitcoin ticareti yapan sitelerde üst düzey güvenliğe sahip web bitcoin cüzdanları mevcut. Yani kendi belirlediğiniz anahtar kelimeler aracılığı ile web cüzdanınıza erişim sağlıyorsunuz.

Bu yazımızda sizlere bitcoin kayıt olma, bitcoin hesap açma, bitcoin cüzdan çeşitlerinden bahsettik. Aklınıza takılan her türlü soru ve sorunlarınızı yazı altından yorum olarak bize gönderebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*