Bitcoin Madenciği Karlı mıdır?

Bitcoin Madenciliğin artık ne olduğunu biliyoruz. Peki bu madencilikte ki kar oranlarını birlikte hesaplayalım mı?

Bildiğiniz üzere bu işi en iyi ASCI cihazlar ile yapabiliyoruz. Teknoloji ilerledikçe bu cihazların da yeni özellikleri gelmekte ve daha iyileri çıkmaktadır. Tabii bununla birlikte hash gücü artıyor. Aşağıda koymuş olduğum tabloda son 1 yıla ait verileri göreceksiniz.

Rakam ile yazmak gerekirse 1 Ocak 2017 tarihinde hash gücü 2,463,611 iken bu rakam 30 Aralık tarihinde 13,687,549 olmuştur.

Tabii hesaplamayı doğru yapabilmemiz için bir de zorluk derecesine bakmamız gerekiyor. Aşağıda yer alan tabloda ise son 1 yılın zorluk verileri yer almaktadır.

Bu tabloda yazan verileri de rakam ile yazmak gerekirse 1 Ocak 2017 tarihinde zorluk derecesi 317,688,400,354 iken bu rakam 30 Aralık 2017 tarihinde 1,873,105,475,221 rakamlarına ulaşmıştır.

Bu artışın en büyük sebeplerinden biri de ASCI cihazların üretilmesi diyebiliriz. Son 1 yıl içerisinde neredeyse 6 kat yükselmiştir. Bu rakam cidden çok ama çok yüksek bir rakam diyebiliriz. Oranlar böyle yükseldikçe tabii makine alım – satım ve hatta kiralamarında da artışlar olmuştur.

Şimdi ticari olarak bir hesaplama yapacak olursak cihazın fiyatı, bu cihazı koyabileceğimiz alanın fiyatı ve elektrik masraflarını gider olarak almalıyız.

Cihazın fiyatı için değişiklikler olsada 4500 $ cihaz fiyatı olarak hesaplayalım. (Bugün ki kur fiyatına göre 17,061 TL yapıyor.) Tabii bu cihaza verdiğimiz paranın bir de karşılığı olmalı. Yani bize ne kadar BTC kazandıracak. Bu hesapladığımız cihazın hash gücü 13.5TH/s. 24 saatte yani 1 gün içerisinde harcadığı elektrik ise 32 kw olarak hesaplayalım. Aylık da 960 kw yapar ve bize aylık sadece bir cihazın getireceği elektrik tutarı 422 TL civarında olacaktır. (Ev tipi elektrik ödemesine göre hesaplanmıştır.)

Aldığımız cihazın özelliklerine göre aylık kazanacağımız tutar 710 $ şeklindedir. Hadi artışlar ve eksilerinde olacağını hesaplayarak bakacak olursak düz hesap 700 $ olarak hesaplayalım. Bugün ki TL bazında kazancınız 2653 TL olacaktır.

Şimdi buna ekleyeceğimiz bir de yer ödemesi var ama başlangıç için evden ya da işyerinizden yaptığınızı hesaplayalım ve kira ödemesini 0 TL olarak gösterelim. Bu durumda tüm gelir ve giderler ortalama belli oldu.

  • İlk olarak makinenin ödemesini çıkarmak için 7 ay bu kazı kendine çalışıyor.
  • Makinenin ödemesini çıkardıktan sonra yıllık elektrik ödemesi 400 x 12 aydan 4800 TL yapıyor.
  • Yani ortalama 2 aylık kazancınız gitti.
  • Bu durumda sizin bu işten kalan ayları hesapladığımızda 1 yılda 7500 TL civarı net kazancınız görünüyor.

Tabii bugün ki verilere göre hesapladığımız zamanlık verimiz bu. Yani zorluk derecesi arttığında bu kazancınız daha da düşecektir.

Bu arada şunu da unutmamak da fayda var. Ben evime 3 cihaz alırım ve kazancımı daha da yükseltirim diyorsanız bu mümkün değil diyebilirim. Çünkü bu cihazlar çok ses çıkarıyor ve inanılmaz ısı dağıtıyor. Yani özellikle yaz aylarında bu cihazı evin içine koyduğunuz zaman muhtemelen bir yangın çıkacaktır. Kısacası bu işi yapmak istiyorsanız soğutma cihazları da almanız gerekir veya özel bir yer ayarlamak gerecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*